Rekonstrukce navrací jez do původní podoby jezu pražského typu. Původní dřevěný rošt byl spolu s betonovou výplní vybourán a následně došlo k odřezání svislých pilot. Projekt předpokládal zkrácení původních pilot a jejich následné využití pro kotvení nové dřevěné roštové konstrukce, po vybourání betonové části přelivné plochy však byly odhaleny piloty v celkovém množství 8 811 ks, toto množství převyšovalo původní předpoklad projektu více než 15x (projekt předpokládal 563 ks). Zhotovitel tedy musel tyto přebytečné piloty odstranit a ponechat pouze piloty určené ke kotvení nového dřevěného roštu. Po odřezání pilot a odtěžení materiálu mezi pilotami byl realizován podkladní beton, na kterém byla následně vybetonována železobetonová konstrukce přelivné plochy. Veškerá doprava stavebních materiálů byla realizována po vodě, betonáž probíhala z mixů umístěných na pontonu. Na železobetonovou konstrukci byl poté osazen dubový rošt, který je kotvený k původním pilotám pomocí nerezových celozávitových kotevních tyčí zalitých ve vrtech organicko-minerální pryskyřicí. V místech, kde nebylo možné využít původní piloty, je rošt kotvený do železobetonové konstrukce přelivné plochy. Spoje roštu jsou řešeny využitím rybinových (krajní spoje) a křížových plátů (vnitřní spoje). Spoje jsou zajištěny dřevěnými dubovými kolíky, které nahradily původně uvažované ocelové trny z důvodu přiblížení se co nejvíce původnímu historickému provedení. Vzhledem k požadavku na vysokou vlhkost dřevěných trámů byly trámy až do převozu na stavbu uloženy pod vodou, následně musely být během stavebních prací průběžně smáčeny až do zatopení konstrukce. Do oken dřevěného roštu byly osazeny žulové desky, které jsou kotveny do železobetonové konstrukce přelivné plochy pomocí celozávitových kotevních tyčí s cementovou zálivkou. Na přelivné a odtrhové hraně byly osazeny žulové kopáky. V betonovém předprsí jezu byly osazeny patky pro instalaci mobilního hrazení (dodávka mobilního hrazení pro zahrazení 60 m jezu byla součástí stavby, mobilní hrazení je uloženo v kontejneru v areálu PK Praha – Modřany), čímž byla zajištěna možnost zahrazení části jezu pro případné opravy či prohlídky.
Stavba byla rozdělena na čtyři sekce, aby nedošlo k nežádoucímu ovlivnění odtokových poměrů. I přes komplikace spojené se zvýšenými průtoky, kdy muselo být staveniště zejména během prvního roku výstavby několikrát vyklizeno, dokončil zhotovitel stavbu před požadovaným termínem dokončení.
Staroměstský jez je součástí památkově chráněného areálu „Staroměstská vodní díla na Vltavě“ pod katalogovým číslem 1000150147. Jako součást historického jádra Prahy je tento areál zahrnující Staroměstský jez, Novotného lávku, Hráz ke Karlovu mostu a opěrnou zeď Smetanova nábřeží chráněn již od 3. 5. 1958. Během stavby proto probíhal také záchranný archeologický výzkum, během kterého zástupci Národního památkového ústavu odebírali vzorky z původních částí jezové konstrukce a za pomoci dendrochronologie bylo vyhodnocováno stáří konstrukce. Na základě výsledků dendrochronologie bylo zjištěno, že původní dřevěná konstrukce jezu byla z velké části nahrazena v průběhu 19. a 20. století, většina z odebraných prvků spadá do 18. až 20. století. Dosud nejstarší prvek odebraný během rekonstrukce je z roku 1430, v současné chvíli však ještě probíhá zpracování některých vzorků. Současně se záchranným archeologickým výzkum probíhala (a stále ještě probíhá) rešerše písemných pramenů se snahou doložit staří Staroměstského jezu.
Technické údaje z rekonstrukce Staroměstského jezu:
Předpokládané náklady: 112 338 267,47 Kč bez DPH
Zhotovitel stavby: Metrostav a. s.
Projektant: VH – TRES spol. s. r. o.
Termín realizace stavby: říjen 2020 až srpen 2023
Celková délka roštové konstrukce: 2,1 km
Počet žulových desek: 1 840 ks
Počet plátových spojů: 1 110 ks
Množství původních dřevěných pilot: 8 811 ks
Ing. David Mareček
- Rekonstrukce Staroměstského jezu v Praze
- Rekonstrukce Staroměstského jezu v Praze
- Rekonstrukce Staroměstského jezu v Praze
- Rekonstrukce Staroměstského jezu v Praze